wtorek, 14 stycznia 2014

Twórcza 13!

"Twórcza 13" 

"Twórcza 13" to nasz  nowy cykl, w którym chcemy pokazać  Wam to, co wyczarowujemy dla dzieci (nie tylko naszych własnych) i dla domu. Kiedy tylko możemy (to znaczy gdy zazdrośni mężowie nie przeszkadzają), chwytamy za druty, szydełko, siadamy do maszyny do szycia i wysnuwamy spod naszych palców cudeńka piękne i pożyteczne. A że chcemy nie tylko chwalić się, ale także i dzielić, każdy post będzie zawierał instrukcje wykonania przedmiotu: śledźcie twórczą trzynastkę, trzynastego każdego miesiąca!

Czapka owca

 

Wiem, dzisiaj już czternasty, więc jest poślizg. Tej zimy  postanowiłam, że uszczęśliwię  moje trzy córki wydzierganymi przez siebie czapkami. Buszując w internecie w poszukiwaniu odpowiedniego modelu,  zakochałam się w pomyśle na owczą czapkę znalezionym  tu i. Niestety po wielu próbach, moja czapka nie przypominała tej z fotografii, dlatego wypracowałam własny ścieg, bardziej przestrzenny, który zabawnie imituje fakturę owczego runa.
Potrzebne: dwa motki bezowe do szydełka 3 lub 4, szydełko, resztki różowej wełny, kawałek polaru na ocieplenie - opcjonalnie.
A robi się to tak:
Zaczynamy od łańcuszka z ośmiu oczek łańcuszka. Okrążenie pierwsze: oczko zwrotne + 7 półsłupków. Drugie okrążenie: oczko zwrotne + 15 półsłupków = dwa półsłupki w jednym oczku. Trzecie: oczko zwrotne, motyw kędziora, półsłupek, kędzior* powtarzać do końca rzędu, zakańczając go oczkiem ścisłym zamykającym. Czwarte: oczko zwrotne + 31 półsłupków = dwa półsłupki w jednym oczku. Piąte okrążenie jak trzecie. Od szóstego okrążenia nie podwajać liczby półsłupków,a ale podwójnie przerabiać co trzecie oczko. W momencie gdy czapka wyda się nam wystarczająco duża na główkę dziecka, należy zacząć zmniejszać liczbę oczek: nie przerabiać co dziesiątego oczka w przedzie z półsłupkami. Zakończyć z przodu nad czołem, kontynuować z tylu o dwa rzędy dłużej, uformować klapki na uszy i dorobić wiązanie. Obrzucić na różowo półsłupkami.
Motyw kędziora: cztery słupki podwójnie nawijane wychodzące z jednego oczka łańcuszka i zakończone razem + półsłupek w następnym oczku.
Uszko zewnętrzne bezowe: 6 oczek łańcuszka zamknąć w kółeczko, zrobić na nim 6 słupków, zamknąć oczkiem ścisłym zamykającym; dorobić "ogonek" z dziecięciu oczek łańcuszka, i obrzucić całość trzema rzędami słupków: powinien wyjść łezkowaty kształt.
Uszko wewnętrzne: jak zewnętrzne, ale zrobić dwa okrążenia słupków na koniec, zamiast trzech.